top of page
Search
  • Writer's pictureLOGOMOKO

Kalbos raidos etapai (I dalis)


Pradėkime nuo fonologijos, dar kitaip ji vadinama - kalbos garsų suvokimas ir kūrimas. Pirmasis kūdikio iššūkis yra tas, kad kalbėtojai savaip sukuria kiekvienos kalbos garsą, net kai visi sako tuos pačius žodžius. Pavyzdžiui, vienas sako žodį mama, kitas mamytė, trečias tik pirmąjį skiemenį ma, o gal ketvirtas sako mamukas. Todėl kūdikiai turi išmokti to paties žodžio skirtingus pavadinimus, kas yra sunkoka. Mano patarimas – kiek galite, stenkitės vartoti tokį patį žodį, kad kūdikiui būtų lengviau adaptuotis kalbos struktūroje.

Tuo pat metu kūdikiai turi išmokti, kurie garsų skirtumai rodo skirtingas kalbos garsų kategorijas. Šios garso kategorijos vadinamos fonemomis. Mieli tėvai, Jums svarbu žinoti, jog kūdikiai yra labai jautrūs tokiems garso skirtumams ir iš pradžių skiria juos visus. Tačiau augant ir vis labiau atpažįstant žodinę gimtąją kalbą, atsitinka šis įdomus dalykas: vietinių fonemų jautrumas ne mažėja, o tik didėja! Ką tai reiškia? 6 - 12 mėnesių kūdikiai, pradeda suvokti, kad gimtąjai kalbai svarbūs kalbos garsų variantai yra besikeičiantys, o ne nuolatiniai. Todėl 6 iki 12 mėnesių kūdikiams būtina vartoti tuos pačius žodžius ir nuolat juos kartoti, kad vaikas suprastų jog tas žodis ir reiškia tą žodį, o ne kitą. Specialistai tokią situaciją įvardina - kategoriškas kalbos suvokimas.

Nuo vienerių metų vaikams iškyla dar vienas iššūkis - atpažinti, kaip kalbos garsų grupės yra sujungiamos į galimus žodžius. Net kai dar nežino, ką jie reiškia! Atrodo, kad daug kartų sakote, rodote tą žodį, o jis/ji vis tiek tyli ir nieko nepasako? Štai ir atsakymas – tai sudėtingas procesas, nes dauguma žodžių pateikiami kelių žodžių junginyje, kur skiemenys neatskiriami pauzėmis. Jie dar nežino mūsų kalbos, atrodo, kad tai greitas ir nenutrūkstamas garsų srautas (panašiai kaip japoniškos greitos dainelės, ar tikrai visus žodžius atkartotume?). Kada prasideda žodis, kur jis baigiasi? Vaikai turi išmokti pajungti visus savo procesus vienu metu, kad atpažintų skiemenis, žodžius ir suskirstytų juos į sakinius.

Laukite tęsinio...


47 views0 comments

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page